Familia creștină omagiată la Parohia Smirna

Parohia Adormirea Maicii Domnului din satul Smirna a organizat, sâmbătă 21 iulie, cercul pastoral numărul 9.

 În deschiderea întâlnirii, cei mai mici creștini ai parohiei organizați în grupul „Mugurașii”, coordonați de doamna învățătoare Voinea Georgeta, au susținut un program artistic de cântece dedicate familiei. Această activitate a fost posibilă urmare implementării parteneriatului dintre Biserică și Școală, Educație prin credință.

Cu sufletele luminate de cei mici a urmat săvârșirea Sfintei Taine a Maslului, unde prin rugăciunile preoților și ungerea cu untdelemn sfințit credincioșii au primit prin credință vindecarea neputințelor sufletești și trupești. Referent a fost preacucernicul părinte Marian Ion, care a susţinut referatul cu tema „Parohia spațiu sacru de manifestare a credinței”.

Aceste frumoase mărturii ale credincioșiei enoriașilor din parohia Smirna se încadrează în șirul manifestărilor omagiale „Anul familiei creștine” și urmăresc mărturisirea creștin ortodoxă pe aceste meleaguri din Bărăgan.

A consemnat părintele Alexandru Oancea


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...