Drăgaica sau Sânzienele în parohia Adormirea Maicii Domnului, Smirna

În ziua de 24 iunie a fiecărui an bisericesc, Biserica Ortodoxă face pomenirea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, cunoscută în popor și cu denumirea de Drăgaică sau Sânziene.

În această zi de sărbătoare, în biserica parohială din satul Smirna, grupul de cateheză, condus de doamna educator Voinea Georgica și de părintele paroh Ion Marian, s-a întrunit pentru a sărbători Drăgaica.

Îmbrăcați în costume populare și cu spice de grâu împletite în păr, așa cum este datina populară în această zi, au susținut la vremea chinonicului un moment de bucurie sfântă. O altă tradiție populară zice că în ziua de Drăgaică să se taie izma și să se culeagă plantele medicinale, acestea având puteri tămăduitoare.

A consemnat părintele paroh Ion Marian.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...