Trei zile de spiritualitate și cultură românească

În zilele de 4, 5 și 6 septembrie 2016, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, părintele paroh Ion Marian împreună cu 40 de credincioși din parohia Smirna, Protopopiatul Slobozia, au poposit pe meleaguri moldovene, vizitând doar o parte din cultura și spiritualitatea românească, creștin ortodoxă.

După rugăciunea de călătorie și un drum lung, au ajuns la Piatra Neamț unde au vizitate mănăstirile Bistrița, Pângărați, Văratic, Agapia, satul Humulești și casa memorială Ion Creangă, Cetatea Neamțului, mănăstirea Neamț, Sihăstria, Hanul Ancuței. În ultima zi binecuvântările au venit de la Cuvioasa Paraschiva, unde toți credincioșii s-au închinat și au înălțat rugăciuni către sfânta. Cu Dumnezeu în suflet și cu amintiri frumoase, pelerinii au regretat că trebuie să plece din acele locuri unde parcă timpul s-a oprit. Rămân în urmă rugăciunile la sfintele icoane făcătoare de minuni și la sfintele moaște dar și amintiri pe care nu le vor uita niciodată.

A consemnat părintele Ion Marian, parohia Smirna.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...