Tradiții de Bobotează în parohia Smirna

„În Iordan botezându-te Tu, Doamne, închinarea Treimii s-a arătat…”

Aceste cuvinte au răsunat în cor, în Parohia Smirna, în ziua de 6 ianuarie când toți creștinii ortodocși sărbătoresc Botezul Domnului Iisus Hristos. Părintele paroh Marian Ion după Sfânta Liturghie a săvârșit slujba de sfințire a apei celei mari ( agheasmă), înconjurat de copii și credincioși. După ce toți au fost binecuvântați rând pe rând, copii și adulți, și-au umplut sticlele cu apă sfințită și apoi au participat la botezul cailor, unde tinerii cu caii împodobiți au trecut prin fața preotului de trei ori pentru a fi botezați.

A consemnat părintele Marian Ion.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...