„Să ne aducem aminte de copilărie”
![](https://protoieriaslobozia.ro/files/images//2015/06/DSC_0364.jpg)
Ziua internațională a copilului, 1 iunie, a fost sărbătorită și în parohia Smirna, Protopopiatul Slobozia. Părintele paroh Ion Marian alături de doamna învățătoare Iacob Elena și-au propus, în cadrul parteneriatului Biserică – Școală, implicarea copiilor în activități socio – educative și catehetice.
După Sfânta Liturghie, părintele le-a povestit micilor creștini despre jocurile și bucuriile copilăriei atunci când nu existau calculatoare, tablete și telefoane. Copiii au participat la diferite jocuri: desene pe carton, pe asfalt, șotronul, castelul, zece elefanți etc.
Ziua de 1 iunie 2015 a fost de neuitat atât pentru copii cât și pentru adulți, pentru că cei mici au învățat cât e de frumos să te joci împreună în natură, iar cei mari au retrăit clipele frumoase ale copilăriei.
Acțiunea s-a încheiat cu promisiunea că va deveni o tradiție în parohia Smirna.
A consemnat părintele Ion Marian, parohia Smirna.
![](https://protoieriaslobozia.ro/files/images//2015/06/DSC_0396.jpg)
![](https://protoieriaslobozia.ro/files/images//2015/06/DSC_0402-1.jpg)
![](https://protoieriaslobozia.ro/files/images//2015/06/DSC_0408-1.jpg)
![](https://protoieriaslobozia.ro/files/images//2015/06/DSC_0414-1.jpg)