Popas duhovnicesc în ajunul Postului Mare

Ziua de 28 februarie a reprezentat pentru credincioșii parohiei Smirna din Protopopiatul Slobozia, un moment de înălțare sufletească în care și-au putut manifesta dragostea față de Dumnezeu și recunoștința pentru darurile primite. Astfel, cu ocazia organizării cercului pastoral misionar, preotul paroh Ion Marian a ținut o lecție de cateheză cu preșcolarii de la grădinița din parohie, după care cei mici au prezentat un scurt și emoționant moment artistic dedicat mamelor.

Cercul pastoral misionar a continuat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu de către un sobor de preoți și diaconi sub protia părintelui Protopop Dumitru Drăghici, în prezența rugătoare a numeroși credincioși de toate vârstele.

Referatul cu tema „Postul Sfintelor Paști” a fost expus de preotul Petre Emilian de la parohia AmaraII, după care părintele Protopop a transmis binecuvântările Preasfințitului Părinte Vincențiu, îndemnând pe cei prezenți la asumarea unui post autentic.

La finalul, preoții prezenți au discutat câteva probleme administrativ-pastorale, stabilind detaliile următoarei întâlniri.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...