Tabără tematică în Bucovina

În perioada 23 – 29 iulie, cu binecuvantarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, P.C. preot Ion Marian de la parohia Smirna dar şi profesor de religie la Şcoala cu clasele I-VIII Nr.2 “Sfântul Andrei” din Slobozia, a organizat o tabără pentru copii în Bucovina.

Ca obiective principale au avut vizitarea mănăstirilor Voroneţ, Putna, Moldoviţa, Suceviţa, Marginea, Gura Humorului, Dragomirna, Bogdana, Arbore, chilia Sf. Daniil Sihastru precum şi Cetatea de Scaun a Sucevei.

Douăzeci şi doi de copii s-au bucurat de frumuseţea naturii din Bucovina dar cel mai mult de importanta vatră românească de cultură şi credinţă ce izvorăşte din ţinutul bucovinean.

Acest popas religios, cultural şi istoric a fost foarte important mai ales că s-a realizat în contextul unei mari îndepărtări a tinerilor de biserică, unde valorile morale fundamentale ale creştinismului prezintă tot mai puţin interes pentru ei.

Copii au avut multe de învăţat dar mai ales au conştientizat importanţa tradiţiei creştine româneşti care a dăinuit peste veacuri. “Să facem din Putna Ierusalim al neamului romanesc şi din mormântul lui Ştefan cel Mare altar al conştiinţei naţionale” – Mihai Eminescu.

A consemnat P.C. preot Ion Marian
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...